Próby złota – co warto wiedzieć?
Zakup biżuterii to często niemała inwestycja, dlatego warto mieć podstawową wiedzę na temat prób złota i dzięki temu sprawdzić w co warto zainwestować. W ten sposób nie tylko dowiesz się co kupujesz, ale również zyskasz pewność co do jakości wybranego produktu.
Próby złota – co warto wiedzieć?
Na początku należy zapoznać się z definicją próby, która określa / potwierdza zawartość czystego kruszcu w wyrobie (stopie z innymi metalami). W Polsce zgodnie z ustawą – Prawo Probiercze obowiązuje siedem prób złota (od 0 do 6).
- (0) – 99,9% (24 karaty),
- (1) – 96,0% (23 karaty),
- (2) – 75,0% (18 karaty),
- (3) – 58,5% (14 karaty),
- (4) – 50,0% (12 karaty),
- (5) – 37,5% (9 karatów),
- (6) – 33,3% (8 karatów).
W tej części Europy biżuterię najczęściej tworzy się z stopów złota w kolorze żółtym, zawierających 58,5% (585) lub 33,3% (333) surowca. Popularność zyskują wyroby w kolorze białym oraz różowym; dla nich też obowiązują opisane powyżej zasady określania prób.
Znaki probiercze – kto cechuje?
Oznaczanie biżuterii cechami probierczymi w Polsce może wykonywać tylko Urząd Probierczy ( organ Głównego Urzędu Miar ). Umieszcza się je po to, aby każdy mógł w szybki sposób sprawdzić rodzaj metalu, z jakiego wykonana została biżuteria oraz jego próbę. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, wszystkie wyroby wykonywane z metali szlachetnych, które przeznaczone są na sprzedaż muszą posiadać takie oznaczenie. Wyjątek stanowią wyroby, których masa jest mniejsza niż 1 gram gdy jest to wyrób ze złota lub platyny oraz 5 gram w przypadku biżuterii ze srebra. Oznacza to, że wyroby poniżej tej wagi, nie muszą być ocechowane (choć mogą – zależy od producenta lub importera). Podrabianie prób probierczych podlega karze grzywny lub więzienia, zależnie od wagi naruszonych przepisów ustawy.
Cecha probiercza – jak wygląda i co zawiera?
To zbiór bardzo cennych dla kupującego informacji. Ma indywidualny kształt i zawartość. Próbą nie są same cyfry, np. 585 umieszczane niekiedy przez producentów na wyrobach. Dzięki cesze możemy sprawdzić:
- rodzaj metalu szlachetnego. Wyroby wykonane ze złota oznacza się wizerunkiem rycerza, symbolem srebra jest kobieta. Natomiast głowa konia oznacza wyrób z platyny, a głowa psa z palladu;
- zawartość metalu szlachetnego z dokładnością do 1/1000 ( np. tzw. złoto 14 karatowe oznaczone będzie cyframi 585 lub 3 );
- miejsce ocechowania. Informację tą przedstawia się w formie pojedynczej litery: B- Bydgoszcz, G – Gdańsk, H -Chorzów, K – Kraków, Ł – Łódź, P – Poznań, W – Warszawa, V- Wrocław oraz Z – Częstochowa. Aktualne cechy i znaki probiercze można znaleźć tu: http://oup.warszawa.gum.gov.pl/upw/wizerunki-cech/1584,Aktualne-cechy-polskie.html
Jak widać, na biżuterii można znaleźć wiele cennych informacji, trzeba jednak umieć je odnaleźć, odczytać i zinterpretować.
Inne posty
Jaki grawer na obrączki? Pomysły i wskazówki
Obrączki ślubne to symbol miłości i wierności, który ma towarzyszyć parze przez całe życie. Wybór…
Czytaj dalej...Ile kosztuje diament?
Osoby zainteresowane kolekcjonowanie bądź kupnem kamieni szlachetnych, często zastanawiają się, ile kosztuje diament? Odpowiedź na…
Czytaj dalej...Czym jest fioletowy diament i jak rzadki jest?
Uznawany za niezwykle rzadki fioletowy diament to drogocenny kamień szlachetny. Należy do rodziny diamentów purpurowych.…
Czytaj dalej...Czerwony diament – co warto o nim wiedzieć?
Osoby zainteresowane sztuką jubilerską, często poszukują informacji na temat - czerwony diament – co warto…
Czytaj dalej...Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?
Najlepiej zrobić to w profesjonalnej pracowni złotniczej lub sklepie jubilerskim. Jeżeli jednak chcesz lub nie…
Czytaj dalej...Jak dbać o biżuterię?
Poniżej przedstawiamy kilka rad, w jaki sposób powinniśmy dbać o biżuterię: Zwróć szczególną uwagę na…
Czytaj dalej...