Jubiler Piątek

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

Zapoznaj się z poniższą informacją, a następnie wydrukuj miarkę z tabelami i postępuj zgodnie z instrukcją.

Najlepiej zrobić to w profesjonalnej pracowni złotniczej lub sklepie jubilerskim. Jeżeli jednak chcesz lub nie masz wyboru i pozostają ci warunki domowe, dzięki kilku radom i zasadom podanym poniżej, orientacyjnie określisz jaki rozmiar zamówić. Najbezpieczniej jest ustalić średnicę lub obwód okręgu/koła w milimetrach a następnie odczytać rozmiar w tabeli.

Zanim przystąpimy do pomiaru musimy pamiętać o tym, że:

 1. Temperatura i pora roku ma wpływ na rozmiar naszych palców.
  W cieplejszy dzień może się okazać, że nasze dłonie są opuchnięte. Natomiast, gdy temperatura spadnie odkrywamy, że pierścionek nam spada. Dlatego warto wziąć to pod uwagę przy wyborze rozmiaru.
 2. W zależności od palca, na którym będzie noszony pierścionek/obrączka oraz dłoni – rozmiary mogą się różnić.
 3. Im szerszy pierścionek/obrączka tym trudniej może być nam go zakładać.
  dlatego warto w takich modelach wybrać większy rozmiar. Inaczej jest w przypadku pierścionków o fantazyjnych kształtach – wówczas trzeba się liczyć z tym, że jego rozmiar nie będzie odzwierciedlał wymiarów klasycznego pierścionka o standardowej szynie. Zależnie od budowy może to być jeden plus lub jeden minus rozmiar.
 4. Budowa naszego palca wpływa na rozmiar.
  W przypadku gdy najszerszym miejscem jest nasza kostka, pierścionek powinien stawiać lekki opór przechodząc przez nią. Natomiast, gdy kostka nie stanowi problemu, nasz palec ma budowę bardziej przypominającą stożek, pierścionek założony w odpowiednim miejscu po prostu lekko zaciska nasz palec.
 5. Dokładność jest kluczem.
  Używając miernika z naszej strony pamiętaj o odpowiednim zaciśnięciu wokół palca – nie może być to zbyt mocne ani zbyt lekkie ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi rozmiarami są naprawdę niewielkie.
 6. Jeśli rozmiar wypada pomiędzy dwoma – wybierz mniejszy.
 7. W Polsce używanych jest kilka różnych miar jubilerskich.
  Na stronie i w sklepach stacjonarnych posługujemy się miarą europejską, której parametry podajemy w tabeli rozmiarów.
  Możesz też zapoznać się z zestawieniem miar używanych w innych krajach.
 8. Metody niżej opisane obarczone są ryzykiem błędu.
  Dlatego warto skonsultować się z nami lub udać się do jubilera gdzie będzie można określić rozmiar precyzyjnie.
 9. Obrączkę ślubną w Polsce, nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni.
 10. Pierścionek zaręczynowy większość Pań również nosi na serdecznym palcu (czwarty palec licząc od kciuka) prawej dłoni.
  Ale niektóre Panie zakładają go na palec środkowy.

Jak sprawdzić rozmiar u siebie?

Gdy mam swój pierścionek

Pomiaru najlepiej dokonać w naszych salonach lub u innych wykwalifikowanych jubilerów przy pomocy rygla miarowego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy zrobić to w domu na dwa sposoby:

 1. Przykładając pierścionek do okręgów po wydrukowaniu tabeli tabeli.
 2. dokonując pomiaru średnicy wewnętrznej za pomocą suwmiarki z dokładnością do jednego-dwóch miejsc po przecinku i znajdując rozmiar w tabeli.

Pamiętaj!

 1. Pierścionek/obrączka którą mierzysz, wewnątrz powinna powinna mieć kształt koła a nie owalu. Zniekształcony kształt pierścionka może utrudniać odczytanie jego dokładnego wymiaru.
 2. Istnieje możliwość wykonania połówek rozmiarów.
 3. Popatrz na szerokość lub nietypowy kształt wyrobu który mierzysz, porównując z pierścionkiem/obrączką którą zamierzasz zamówić. Znaczne różnice szerokości pomiędzy biżuterią radzimy skonsultować z nami.

Gdy nie mam pierścionka na wzór

Poniżej udostępniamy miarkę, którą należy wydrukować w skali 1:1. Następnie sprawdź linijką czy wydrukowane na kartce 10 cm odpowiada tym w rzeczywistości. Wytnij, owiń wokół palca i odczytaj rozmiar na miarce lub zmierz długość linijką i porównaj z tabelą rozmiarów. Teoretycznie możesz to samo zrobić przy pomocy zwykłej tasiemki, ale pomiar może być jeszcze mniej dokładny.


Pamiętaj!

 1. W oknie dialogowym drukarki powinniśmy wybrać opcję „bez skalowania” lub zoom 100%.
 2. Zmierz odpowiedni palec, u odpowiedniej dłoni.
 3. Miarkę owiń w najgrubszej części palca.
 4. Pamiętaj o możliwości wykonania połówek.
 5. Zadzwoń do nas lub napisz w razie wątpliwości.
 6. Określenie rozmiaru poprzez zastosowanie miarki ma charakter orientacyjny i nie gwarantuje poprawności pomiaru.

Gdy kupuję pierścionek zaręczynowy

Poproś o pomoc. Przyjaciółkę, siostrę, przyszłą teściową – może będą znać rozmiar, “pożyczą” pierścionek obdarowywanej aby go zmierzyć, lub sprytnie dadzą inny by przymierzyła do porównania. Pierścionek zazwyczaj łatwiej można powiększyć o 1-2 rozmiary, zmniejszenie wiąże się z wycięciem fragmentu obrączki i obróbką termiczną. Dlatego lepiej wybrać nieco mniejszy rozmiar.


Pliki do pobraniaPobierz tabelę rozmiarów używaną w sklepach Jubiler Marek Piątek.Pobierz tabelę rozmiarów (okręgi).Pobierz przelicznik rozmiarów dla różnych systemów.Pobierz miarkę.


Koszt  zmiany rozmiaru przy zakupie internetowym