Brylant czy diament
Pierścionek z brylantem czy diamentem?
Na wielu forach internetowych, traktujących o kamieniach szlachetnych, pojawia się temat – pierścionek z brylantem czy diamentem? Odpowiedź na to pytanie nie sprawia żadnej trudności osobom pasjonującym się sztuką jubilerską. Diament wydobywany w kopalni jest poddawany szlifowaniu, wskutek czego staje się on brylantem.
Osoby, które zastanawiają się, co wybrać diamenty czy brylanty, powinny przede wszystkim uzmysłowić sobie, jak powstaje brylant. To diament, który poddawany jest obróbce. Ma ona na celu wydobycie wysokich walorów wizualnych tego kamienia szlachetnego. Wiedza na temat tego, jak wygląda diament, tuż po jego wydobyciu ze skały, może dać odpowiedź, dlaczego od wieków stosuje się szlifowanie tych kamieni szlachetnych. Diament pod względem mineralogicznym stanowi czysty węgiel. To minerał, który może mieć zrosty o strukturze mozaikowej, wypukłe ściany lub obłe krawędzie. Wyżej wymienione cechy fizyczne wydobywanego w kopalniach diamentu sprawiają, że nie prezentuje się on olśniewająco i nie może być wykorzystywany w sztuce jubilerskiej. Z uwagi na to, już od czasów starożytnych, Sumerowie, Asyryjczycy i Akadowie wykorzystywali różne techniki szlifowania diamentów. Był to jedyny sposób na uzyskanie brylantu, czyli diamentu o wysokich walorach wizualnych. Niestety w dalszym ciągu wiele osób mylnie uważa, że brylant a diament, to dwa odrębne kamienie szlachetne. Stąd też pojawia się u nich niepotrzebny dylemat w kwestii wyboru odpowiedniej biżuterii. Poszukując informacji na temat – brylant a diament, bez trudu można natrafić na rzetelne źródła, które jednoznacznie wskazują, że zastosowanie odpowiedniego szlifu diamentowego przekształca diament w brylant.
Pierścionek z brylantem czy diamentem? Czym różni się diament od brylantu?
Wiedza na temat tego, czym różni się diament od brylantu, jest bardzo przydatna, nie tylko dla miłośników sztuki jubilerskiej czy osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu gemmologii. Kamień szlachetny – diament nie poddany obróbce- ma znacznie mniejszą wartość rynkową. Poruszana na wielu stronach internetowych traktujących o gemmologii, kwestia brylanty a diamenty, sprowadza się do tego, że diamenty poddawane umiejętnemu szlifowaniu, zyskują na walorach wizualnych i stają się drogocennymi oraz pożądanymi brylantami, osiągający na aukcjach zawrotne ceny. Analizując temat – brylant a diament, warto wskazać różnicę technik szlifowania diamentów, mających na celu wydobycie piękna tych kamieni szlachetnych. Diament może być oszlifowany w taki sposób, aby jak największa ilość światła odbijała się od dna tego kamienia szlachetnego i wędrowała ku górze. Powstaje wówczas brylant, który nie zawiera więcej niż 57 faset. Rozważając kwestię, jak odróżnić diament od brylantu, należy mieć świadomość, że wszystkie kamienie szlachetne zaliczane do grupy diamentów, są poddawane szlifowaniu. Znanymi technikami, wykorzystywanymi do tego celu są m.in., takie szlify, jak:
- rozeta,
- owalny,
- gruszka,
- markiza,
- szmaragdowy,
- gładki,
- serce,
- bagietka,
- princessa,
- trylion,
- radioant.
Ponadto, w sztuce jubilerskiej diamenty można poddawać także szlifowaniu w technice Cushion- poduszka lub Asscher.
Co jest droższe – diament czy brylant?
Odpowiedź na pytanie – co jest droższe diament czy brylant, nie nastręcza zbyt wiele trudności znawcom sztuki jubilerskiej. Diament jest kamieniem szlachetnym, który nie poddany obróbce mechanicznej, wykazuje się znacznie niższą ceną niż ma to miejsce, tuż po jego oszlifowaniu. Wiedza na temat tego, czym różni się diament od brylantu, jest bardzo przydatna osobom kolekcjonującym biżuterię. Oszlifowany diament, czyli brylant, zyskuje na wartości. Jednakże tylko wówczas, gdy użyte do tego celu techniki szlifowania są prawidłowe. Nieumiejętna lub zbyt agresywna obróbka diamentów może sprawić, że te kamienie szlachetne staną się brylantami o bardzo niskiej cenie. Dzieje się tak z powodu powstających mikrouszkodzeń w ich strukturze. Najpopularniejszym i zarazem najdroższym brylantem jest diament oszlifowany na okrągło. Tego typu kamień wykorzystywany jest masowo w sztuce jubilerskiej, zarówno do produkcji pierścionków, jak i innych wyrobów na bazie patyny, białego, żółtego i różowego złota. Diament o najwyższej jakości szlifu jest poddawany wnikliwej ocenie. Kwestia taka, jak brylant a diament jest przeważnie dla laika nieistotna. Mistrz sztuki jubilerski, korzystając z doskonałych narzędzi, jest jednak w stanie ocenić, czy dobrze oszlifowany diament stal się już cennym brylantem. Jakość szlifu sprawdzana jest w jego proporcjach i symetrii. To wzorce ustalone odgórnie, stanowiące wynik analizy matematycznej oszlifowanych diamentów- brylantów. Dlatego chcąc sprawdzić, jak odróżnić diament od brylantu, warto zgłosić się z tą kwestią do renomowanego jubilera.
Diament poddany oszlifowaniu cechuje się wysokimi walorami estetycznymi. Wspaniale odbija i załamuje promienie światła, dając niesamowite błyski i lśnienie. Rozważając, co wybrać brylant a diament należy mieć świadomość, że brylant stanowi efekt starannego, profesjonalnego oszlifowania diamentu, co podkreśla jego piękno i sprawia, że może być drogocenną ozdobą produkowanej biżuterii złotej lub platynowej.
.
Inne posty
Pierścionek z dużym kamieniem – czy to przesada?
Biżuteria pełni rolę dekoracji dla stylizacji, które nosimy na co dzień i na szczególne okazje.…
Czytaj dalej...Pierścionek z turkusem – czy nadaje się na zaręczyny?
Pierścionek z naturalnym turkusem wyróżnia się przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem. Kamień ma bowiem wyjątkową,…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z rubinem – intrygujący wybór
Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. To moment, który jest dowodem, że…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z szafirem – czy sprawi, że wybranka serca powie „tak”?
Szafir jest kamieniem niezwykle pożądanym. Przyjmuje się, że wszystkie szafiry mają kolor niebieski, ze względu…
Czytaj dalej...Pierścionek z ametystem – oryginalny element biżuteryjny
Biżuteria stanowi nieodłączny element ozdobny, który zwłaszcza kobietom towarzyszy niemalże każdego dnia. Jednymi z najchętniej…
Czytaj dalej...Pierścionek z topazem – co symbolizuje i kiedy się sprawdzi?
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi są nie tylko pięknie i drogocenne, ale również wyjątkowe za sprawą…
Czytaj dalej...Pierścionek z czarnym diamentem – czy jest odpowiedni na zaręczyny?
Zaręczyny to wyjątkowy moment zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jest to ważny krok w…
Czytaj dalej...Pierścionki z cytrynem – oryginalny pierścionek z rzadkim kamieniem szlachetnym
Biżuteria stanowi nieodłączny dodatek, który znany jest od wieków. Stanowi ozdobę, jest dopełnieniem stroju niezależnie od…
Czytaj dalej...Kto kupuje obrączki ślubne – obowiązujące zwyczaje
Tradycji związanych z organizacją i ponoszeniem kosztów ślubnych jest wiele. Jednak wraz z upływem czasu,…
Czytaj dalej...Na której ręce i na którym palcu nosi się obrączkę
Obrączki symbolizują wieczną miłość małżonków, dlatego nie bez znaczenia jest to, na której dłoni i…
Czytaj dalej...