Jak powstaje diament
Spis treści:
2. Jak powstaje diament z prochów ludzkich?
3. Jak powstaje diament syntetyczny? Kamień szlachetny tworzony w warunkach laboratoryjnych
Coraz więcej osób zainteresowanych zagadnieniami gemmologii, zastanawia się, jak powstaje diament? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w treści poniższego tekstu. Porusza on zagadnienie naturalnego procesu powstawania diamentów, jak również wytwarzania tego typu kamieni z prochów ludzkich lub w warunkach laboratoryjnych.
Diamenty stanowią minerały – kryształki czystego węgla, które po odpowiednim szlifie, stają się brylantami. Diament to najtwardszy minerał, jaki występuje w środowisku naturalnym. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego. Diamentum oznacza niezniszczalny lub niepokonany. W tekstach źródłowych traktujących o pochodzeniu, rodzajach i sposobie obróbki diamentów, znaleźć można także podział tych kamieni szlachetnych z uwzględnieniem ich cech zewnętrznych. Wyróżnia się:
- Bort, czyli nieregularne ziarniste zrosty w kolorze szarym lub czarnym,
- Ballas, który występuje w promienistych skupienia kryształów,
- Lonsdaleit będący odmianą diamentu o bardzo dużej gęstości atomowej.
W przyrodzie znaleźć można także diamenty zaliczane do typu karbanado. Są one określane mianem czarnych diamentów. To odmiana, która znajduje się w drobnoziarnistych skupieniach, zabarwionych na kolor szary, czarny lub ciemnozielony. Warto wiedzieć, jak powstają diamenty, ponieważ jest to proces ukształtowany przez matkę naturę.
Diamenty to kamienie szlachetne, które powstają na głębokości około 150 km pod ziemią. Tworzą się one z alkalicznej magmy magicznej pod wpływem działania bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury, dochodzącej do 1300 stopni Celsjusza. Na wielu zagranicznych stronach internetowych, traktujących o genologii, znaleźć można dokładny opis tego, jak powstaje diament. Zdaniem specjalistów z tej dziedziny nauki, skrajne warunki są niezbędne, aby nastąpiła krystalizacja diamentów z pierwotnego węgla, znajdującego się w magmie. Wykrystalizowane diamenty wraz z magmą wydostają się na powierzchnię ziemi poprzez komin wulkaniczny. Najstarsze diamenty datuje się na okres trzech miliardów lat, z kolei te najmłodsze mają około 1 miliarda lat. Powyższe informacje dają odpowiedź na pytanie, jak powstaje diament z węgla. Ten kamień szlachetny ukształtowany przez matkę naturę może mieć różną wielkość, masę, barwę, jak również stopień zanieczyszczenia zewnętrznego i wewnętrznego. To właśnie wyżej wymienione aspekty wpływają na jego późniejszą wartość rynkową.
Jak powstaje diament? Kamień szlachetny na bazie węgla obecnego w magmie
Osoby, które zastanawiają się, jak powstają diamenty, powinny także wiedzieć, w jakim miejscu szukać tych kamieni szlachetnych. Poza wnętrzem ziemi, te minerały leżakują także w łożyskach, istniejących do dzisiaj rzek, a także w wyschniętych ich korytach. Diamenty znajdują się także na brzegach mórz i na tarasach morskich. Można odkryć je w lodowcach, w meteorytach i na terenach pustynnych. Największe złoża diamentów znajdują się obecnie w Afryce i Brazylii. Znacznie mniejsze w Australii, Rosji czy w Indiach lub w Australii. To właśnie tam odkryto diamenty, których wiek datuje się na 3 do 4,25 miliarda lat. Informacje na temat tego, jak powstaje diament pozwolą zrozumieć dość skomplikowany proces, w trakcie którego dochodzi do ukształtowania tych kamieni szlachetnych.
Wydobywanie prawdziwych diamentów rozpoczęło się w okresie tak zwanej gorączki diamentów- datowanej na rok 1645, kiedy w Indiach w kopalni Kolar zatrudniono około 6000 robotników pracujących przy wydobywaniu diamentów z zastosowaniem metody wypłukiwania. W obecnym czasie diamenty wydobywa się przy pomocy zaawansowanych technologicznie metod przemysłowych. Skały, w których się znajdują są wydobywane z ziemi i składy są następnie rozdrabniane i przerywane przy pomocy silnego strumienia wody oraz umieszczane na gładkiej powierzchni. Jest ona pokryta cienką warstwą tłuszczu, który zatrzymuje diamenty. Wiedza na temat tego, jak powstaje diament z węgla w środowisku naturalnym, przydaje się osobom, którym zależy na nabyciu tego kamienia szlachetnego, pochodzącego z prac wydobywczych. Warto mieć na względzie, że ten kamień szlachetny można stworzyć także z prochów bądź też otrzymać sztucznie w warunkach laboratoryjnych.
Jak powstaje diament z prochów ludzkich?
Coraz więcej osób decyduje się na upamiętnienie osoby zmarłej poprzez przetworzenie jej prochów w diamenty. W Polsce pierwszym zakładem pogrzebowym, który miał w ofercie tego typu usługę był Dom Pogrzebowy Klepsydra, znajdujący się w Łodzi. Warto wiedzieć, jak powstaje diament z prochów ludzkich i czy proces ten jest zgodny z obowiązującym prawem? Odpowiedź na to pytanie początkowo budziła wiele zastrzeżeń i kontrowersji. Diamenty z prochów ludzkich uznawano za rodzaj profanacji. Po pewnym czasie proces tworzenia tego typu kamieni szlachetnych stał się bardzo popularną formą upamiętnienia bliskiej sercu osoby, która zmarła. Warto wiedzieć, jak powstaje diament z prochów poddanych kremacji. Po spaleniu zwłok w krematorium następuje oddzielenie 1/12 części prochów ludzkich, z których wykonywany jest diament. Reszta trafia do urny pogrzebowej i zostaje pochowana w tradycyjnym grobie lub kolumbarium.
Ustalenie, jak powstaje diament z prochów powinno poprzedzić objaśnienie, jakiego typu dokumenty potrzebne są do tego, aby stworzyć ten kamień szlachetny. Prochy osoby zmarłej wraz z kopią jej dowodu tożsamości i oryginałem aktu zgonu są wysyłane do specjalistycznej firmy. Wydziela ona węgiel z prochów ludzkich i przekształca go w grafit, w specjalnej prasie, przy użyciu bardzo wysokiej temperatury. Z grafitu tworzy się diament. Może on przybrać barwę zieloną, żółtą bądź też różową. Osoby zastanawiające się, jak powstaje diament z prochów powinny mieć świadomość, że tego typu kamień szlachetny może być także poddany oszlifowaniu, zgodnie z życzeniem danego klienta. Może to być szlif okrągły, brylantowy, gładki, owalny, a także markiza, gruszka, rozeta lub popularne od wielu lat szlifowanie szmaragdowe, serce, poduszka, radiant lub asscher. Szlifowanie diamentu powstałego z prochów ludzkich ma na celu podwyższenie jego walorów wizualnych. Dzięki specjalnie zastosowanej technice szlifu, można uzyskać doskonałe załamanie światła i odbicie, zarówno promieni słonecznych, jak i sztucznych.
Jak powstaje diament syntetyczny? Kamień szlachetny tworzony w warunkach laboratoryjnych
W obecnym czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się diamenty laboratoryjne. Noszą one również nazwę diamentów syntetycznych. To rodzaj kamieni szlachetnych, które są produkowane w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu specjalnie dobranych procesów technologicznych. Osoby, które zastanawiają się, jak powstaje diament syntetyczny, powinny mieć świadomość, że rozwój współczesnej technologii zaowocował tym, że kamień szlachetny ukształtowany w laboratorium, praktycznie niczym nie różni się od diamentów kopalnianych. Zarówno pod względem cech fizycznych, optycznych, jak i składu chemicznego. Amerykańska Federalna Komisja Handlu wprowadziła zmiany i regulacje w związku z powstaniem diamentów syntetycznych i tych wydobywanych w kopalniach. Wspomniane wyżej zmiany i regulacje dotyczyły definicji diamentu. Obecnie odnosi się ona do jego składu chemicznego a nie źródła pochodzenia. Jest to znacząca różnica, która do tej pory odgrywała ogromną rolę w klasyfikowaniu tych kamieni szlachetnych, jak również przypisywaniu im większej lub mniejszej wartości rynkowej. Kamień jubilerski zaliczany do kategorii szlachetnego, który powstaje w laboratorium ma parametry diamentu pozyskiwanego metodą tradycyjną. Należy pamiętać, że wiedza na temat tego, jak powstaje diament syntetyczny jest bardzo przydatna, ponieważ większość światowych organizacji działających w branży diamentowej klasyfikuje laboratoryjne kamienie szlachetne w taki sam sposób, jak te wydobywane w kopalniach.
Klasyfikacja diamentów syntetycznych obejmuje skalę 4 c- carat, cut, clarity i colour. Informacje na temat tego, jak powstaje diament syntetyczny można znaleźć na większości stron internetowych towarzystw i organizacji, zajmujących się wydobywaniem oraz tworzeniem tych kamieni szlachetnych. Do tej kategorii z pewnością zalicza się International Dismond Importers czy United States Jewelry Council. Do wytwarzania diamentów laboratoryjnych wykorzystuje się wiedzę naukową i nowoczesne technologie. Okruch istniejącego już diamentu, który potocznie zwie się zarodkiem, umieszcza się w warunkach identycznych, jak te zachodzące pod skorupą ziemską. Muszą one zawierać specjalnie dobrany zestaw związków węgla. Zarodek poddawany jest procesowi osadzania z fazy gazowej, a także działania wysokiego ciśnienia i temperatury. W trakcie tych procesów kryształy formują warstwy z gorącej plazmy, podobnie jak półprzewodniki. Powstaje wówczas diament laboratoryjny o właściwościach minerału, wydobywanego w kopalni. Wiedza na temat tego, jak powstaje diament syntetyczny, zawiera również informacje o tym, że analitycy przewidują rozwój techniki wytwarzania tych kamieni szlachetnych. Obecnie przewidywana skala popytu na diamenty laboratoryjne wynosi od 5 do 20%, co stanowi bardzo dobry wynik.
Wiedza na temat tego, jak powstają diamenty znajduje się na wielu stronach internetowych, traktujących o gemmologii. Może być przydatna dla osób, mających zamiar nabyć wyżej wymienione kamienie szlachetne, ale także dla pasjonatów mineralogii.
Inne posty
Jak zmierzyć palec na pierścionek?
Najłatwiej jest dobrać rozmiar pierścionka podczas zakupów stacjonarnych. Obecnie jednak zarówno wybór, jak i ceny…
Czytaj dalej...Ile kosztuje zmniejszenie pierścionka/obrączki a ile powiększenie?
Konieczność zmniejszenia lub powiększania pierścionka czy obrączki może być podyktowana różnymi przyczynami. Najczęściej ma to…
Czytaj dalej...Naszyjnik dla mamy – wyjątkowy prezent na każdą okazję
Szukając upominku dla mamy, zawsze warto wziąć pod uwagę taki rodzaj biżuterii, jakim jest naszyjnik,…
Czytaj dalej...Bransoletka dla mamy – prezent dla mamy na dzień mamy, urodziny, imieniny i inne okazje
Relacja matki i dziecka zawsze jest relacją wyjątkową. Mama to bowiem osoba, której można powiedzieć…
Czytaj dalej...Pierścionek z dużym kamieniem – czy to przesada?
Biżuteria pełni rolę dekoracji dla stylizacji, które nosimy na co dzień i na szczególne okazje.…
Czytaj dalej...Pierścionek z turkusem – czy nadaje się na zaręczyny?
Pierścionek z naturalnym turkusem wyróżnia się przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem. Kamień ma bowiem wyjątkową,…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z rubinem – intrygujący wybór
Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. To moment, który jest dowodem, że…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z szafirem – czy sprawi, że wybranka serca powie “tak”?
Szafir jest kamieniem niezwykle pożądanym. Przyjmuje się, że wszystkie szafiry mają kolor niebieski, ze względu…
Czytaj dalej...Pierścionek z ametystem – oryginalny element biżuteryjny
Biżuteria stanowi nieodłączny element ozdobny, który zwłaszcza kobietom towarzyszy niemalże każdego dnia. Jednymi z najchętniej…
Czytaj dalej...Pierścionek z topazem – co symbolizuje i kiedy się sprawdzi?
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi są nie tylko pięknie i drogocenne, ale również wyjątkowe za sprawą…
Czytaj dalej...