Cullinan – fascynująca historia największego diamentu świata
Osoby zainteresowane gemmologią, często poszukują informacji na temat Cullinan – fascynująca historia największego diamentu świata. Ten wspaniały kamień szlachetny do dzisiaj wzbudza ogromne emocje.
Spis treści:
Cullinan-fascynująca historia największego diamentu świata. Znalezienie i wydobycie
Sprzedaż Cullinana i początek prac nad jego podzieleniem
Co stało się z największymi kamieniami pochodzącymi z diamentu Cullinan?
Gdzie znajdują się najmniejsze kamienie diamentu Cullinana?
Cullinan – fascynująca historia największego diamentu świata. Znalezienie i wydobycie
Uznawany za największy diament świata, Cullinan został znaleziony 26 stycznia 1905 roku w kopalni Premier Mine pod Pretorią w Afryce Południowej. Jego odkrycia dokonał przypadkowo strażnik Frederik Wells. Przeprowadzał on rutynową inspekcję wnętrza kopalni, gdy jego uwagę przyciągnął kamień, który wspaniale odbijał promienie zachodzącego słońca. Wells zdecydował się na wydobycie tego okazu. Ponieważ było dla niego nieprawdopodobne, by diament mógł mieć tak dużą wielkość sądził, że znalazł zwykły kawałek szkła. Po dokładnych oględzinach, specjaliści uznali, że jest to jednak największy diament, odkryty do tej pory na świecie. Ważył on 3106 karatów i otrzymał swoją nazwę na cześć nazwiska Sir Thomasa Cullinana- inicjatora powstania kopalni diamentów pod Pretorią. Thomas Culinan był dyrektorem angielskiej spółki diamentowej. Wydobycie tego wyjątkowego diamentu było bezprecedensowym wydarzeniem. Od tamtej pory diament Cullinan uznaje się za jeden z najbardziej wartościowych, naturalnych kamieni szlachetnych na świecie.
Sprzedaż Cullinana i początek prac nad jego podzieleniem
Diament Cullinan został sprzedany rządowi Transwalii w Południowej Afryce, który następnie podarował go brytyjskiemu Królowi Edwardowi VI, w jego 66 urodziny Ten największy diament świata trafił do Anglii w 1907 roku. Był to najwyżej ubezpieczony kamień szlachetny na świecie. Jego wartość oszacowano na milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich. Edward VI zlecił pocięcie tego wyjątkowego kamienia szlachetnego, renomowanej firmie Asscher”s Diamont. Co., z siedzibą w Amsterdamie. Pracujący tam mistrzowie sztuki jubilerskiej byli słynni w tamtych czasach z doskonałego oszlifowania diamentu Excelior i innych dużych kamieni szlachetnych, odkrytych na całym świecie. Rzemieślnicy z pracowni Asscher’s Diamont. Co. początkowo próbowali podzielić diament Cullinan przy użyciu specjalnie dobranego ostrza w kształcie litery „v”. Niestety kamień był tak twardy, że w trakcie jego obróbki zostało ono uszkodzone i uległo złamaniu. Powierzchnia diamentu nie została jednak w żaden sposób naruszona.
Kolejne próby podziału Cullinana, również zakończyły się fiaskiem. Dopiero zastosowanie odpowiednich technik cięcia sprawiło, że możliwe było podzielenie tego największego diamentu świata na 9 głównych kamieni szlachetnych, a także 96 mniejszych, które po oszlifowaniu przekształcono w brylanty. 9,50 karata to masa kamieni nie poddanych żadnej obróbce jubilerskiej. To kawałki stanowiące pozostałość po podziale tego wyjątkowego kamienia szlachetnego. Szlifowanie diamentu Cullinan trwało 8 miesięcy. Wszystkie prace wykonywane były niezwykle ostrożnie, ponieważ chciano uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń kamieni. Ponadto, zatrudnionym w amsterdamskiej pracowni diamentów Asscher’s Diamont Co., mistrzom sztuki jubilerskiej, zależało na tym, aby w efekcie podziału największego diamentu świata, mogli oni uzyskać, jak największe okazy kamieni.
Co stało się z największymi kamieniami pochodzącymi z diamentu Cullinan?
Największe części Cullinana oznaczono cyframi rzymskimi. Te historyczne diamenty o doskonałej czystości znajdują się w brytyjskich klejnotach koronnych i osobistym posiadaniu rodu Windsorów. Najwspanialsze diamenty Cullinan I i Cullinan II przechowywane są w skarbcu koronnym w Tower, w Londynie. W pierwszej dekadzie XX wieku zostały one umieszczone przez królewskich jubilerów w brytyjskich Insygniach państwowych. Największy diament Cullinan I, zwany również Gwiazdą Afryki, który ma ponad 530 karatów, zdobi Królewskie Berło Suwerena. Wiele osób mylnie sądzi, że spektakularny diament znajdujący się w Państwowej Koronie Brytyjskiej, to sławny Koh-in-Noor, jest to jednak również niezwykły, ale właśnie kolejny diament Cullinan II, nazywany Mniejszą Gwiazdą Afryki. Dla porównania ten owalny w kształcie kamień ma 317 karatów, podczas kiedy Koh-in Noor ma ich „zaledwie” 105.
Gdzie znajdują się najmniejsze kamienie diamentu Cullinana?
Dwa diamenty z Cullinana zostały odkupione przez premiera Związku Południowej Afryki, Luisa Botha, który następnie podarował je ówczesnej Księżnej Marii. Na wielu portretach Księżnej, z momentu jej koronacji, zauważyć można wspaniałe diamenty uzyskane z Cullinana, osadzone w jej koronie i zdobiące jej strój. Jednym z nich był z pewnością diament Cullinan III o kształcie gruszki. Ten wyjątkowy kamień miał 94,4 karata. Kolejny, który zdobił koronę nowej królowej był Cullinam IV, ważący 63,6 karata i posiadający kształt sześcianu. Najmniejszymi kamieniami szlachetnymi, pochodzącymi z podziału diamentu Cullinan, były te oznaczone numerami VI, VII i VIII, a także IX. To kamienie szlachetne o wadze od 11,5 karata do 43,9 karata. Numery VI i VIII kupił od amsterdamskiego jubilera Król Edward VII. Pozostałe zostały przekazane przez Asscher’a Królowej Marii w chwili jej koronacji. Diamenty Cullinan od III do IX znalazły się, jako spuścizna po przodkach w prywatnej kolekcji biżuterii Królowej Elżbiety II. Ich właścicielem jest w tej chwili jej syn i sukcesor Król Karol II. W koronie i berle, które niebawem będzie nosił, będą znajdowały się również pozostałe dwa, największe diamenty Cullinan.
Jedyny w swoim rodzaju diament Cullinan uznaje się za wyjątkowy okaz. To największy, a zarazem najczystszy kamień szlachetny świata. Z uwagi na swoją niebywałą wielkość i niezwykłe piękno, po podziale na mniejsze diamenty, zdobi on między innymi Brytyjskie Insygnia Królewskie.
Inne posty
Jaki grawer na obrączki? Pomysły i wskazówki
Obrączki ślubne to symbol miłości i wierności, który ma towarzyszyć parze przez całe życie. Wybór…
Czytaj dalej...Pierścionek z rubinem – czy nadaje się na zaręczynowy?
Dokładne zaplanowanie dnia oświadczyn jest bardzo ważne. Przed zakupem biżuterii, którą ma być podarowana ukochanej,…
Czytaj dalej...Dlaczego i po co wykonuje się szlifowanie diamentów
Metodą otrzymania pięknego brylantu jest szlifowanie diamentów. To proces oparty na dużej wiedzy i doświadczeniu…
Czytaj dalej...Z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir?
Osoby poszukujące efektownej biżuterii, często zastanawiają się, z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir? Ten…
Czytaj dalej...Brylanty a diamenty – jaka jest różnica?
Wiele osób poszukuje informacji, dotyczących porównania- brylanty a diamenty. Zapoznając się z treścią poniższego artykułu…
Czytaj dalej...