Brylanty a diamenty
Wiele osób poszukuje informacji, dotyczących porównania- brylanty a diamenty. Zapoznając się z treścią poniższego artykułu można znaleźć w nim wiedzę na temat tej kwestii.
Spis treści:
Brylanty a diamenty. Nieprawidłowe posługiwanie się terminologią jubilerską
Co to jest diament i jak wygląda ten kamień szlachetny?
Co jest lepsze diament czy brylant? Znaczenie słowa diament
Brylanty a diamenty. Nieprawidłowe posługiwanie się terminologią jubilerską
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka jest różnica między diamentem a brylantem, można dowiedzieć się, dlaczego te kamienie szlachetne cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Diamenty wydobywane są w kopalniach i uznaje się je za niezwykle cenne minerały. Wynika to przede wszystkim z ich wyjątkowej twardości i odporności na czynniki zewnętrzne. Ponadto, nieoszlifowane diamenty to rzadko występujące kamienie szlachetne, które uważa się od wieków za wyjątkowo piękne, po wykonaniu ich obróbki szlifierskiej. Powyższe kwestie wpływają na ich bardzo wysoką cenę. Wiele osób zastanawia się- co jest droższe od diamentu? Porównując koszt zakupu pojedynczego rubinu, szmaragdu czy szafiru z ceną diamentu, można stwierdzić, że najdroższy kamień szlachetny na świecie to zdecydowanie diament.
Co to jest diament i jak wygląda ten kamień szlachetny?
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na nieprawidłową terminologię, jaką posługuje się większość osób, niezaznajomionych ze sztuką jubilerską. W opinii laików brylanty i diamenty to dwa odmienne, najdroższe kamienie szlachetne, a co za tym idzie, wydobywane w różnych miejscach, posiadające różny skład chemiczny, wygląd czy twardość. To błędne przekonanie wynika z niewiedzy na temat używanego nazewnictwa w zawodzie jubilerskim. Większość tych osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że uzyskiwany w kopalniach na terenie Afryki czy Australii diament, to po prostu brylant nieoszlifowany. Warto znać różnice pomiędzy diamentem a brylantem. Diament to kamień szlachetny, wydobywany spod ziemi, który w rękach mistrza jubilerstwa ulega przemianie w brylant. Oznacza to, że każdy brylant jest wcześniej diamentem, zaś diament staje się brylantem, dopiero po starannej obróbce jubilerskiej, jaką jest szlifowanie diamentów z użyciem odpowiednich technik i narzędzi.
Co jest lepsze diament czy brylant? Znaczenie słowa diament
Analiza składu chemicznego diamentu, jednoznacznie dowodzi, że pod względem mineralogicznym jest on czystym węglem. To bardzo rzadki minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Jego nazwa wywodzi się z języka starogreckiego. W dokładnym tłumaczeniu słowodiament oznacza niezniszczalny lub niepokonany. Termin ten nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału ziemskiego. Zastanawiając się nad tym, czym się różni diament od brylantu, warto zwróci uwagę na to, że diament, po wielu badaniach, przeprowadzonych w laboratoriach, uznano za najtrwalszy minerał na ziemi. Może on mieć różną wielkość, barwę i kształt. Oszlifowany ma charakterystyczny połysk- określany mianem brylantowego. Ten kamień szlachetny występuje na świecie w barwie przeźroczystej, czarnej, żółtej, niebieskiej, różowej, fioletowej lub najrzadszej spotykanej- zielonej. Kolorowe diamenty dzięki swojej wyjątkowości posiadają wyższe ceny w sprzedaży.
Gdzie wydobywa się diamenty?
Diament może mieć charakterystyczne zrosty o strukturze mozaikowej. Zdarzają się także kamienie z obłymi krawędziami bądź wypukłymi ściankami. Gęstość tego minerału wynosi 3,47 do 3,57 g/ cm3. Najbardziej znanym producentem diamentów na świecie jest Republika Południowej Afryki, gdzie odkryto cenne złoża kimberlitowe tego kamienia szlachetnego. Ponadto, spora ilość diamentów pochodzi także z takich państw, jak:
- Chiny,
- Borneo,
- Botswana,
- Gwinea,
- Gujana,
- Ghana,
- Rosja,
- Tanzania,
- Wenezuela,
- Zimbabwe,
- Zair.
- Kopalnie diamentów znajdują się także w Północnej Australii. Najczęściej wydobywa się diamenty o gęstości 3,52 g/ cm3. Rozważania na temat diament a brylant warto poprzedzić krótkim wyjaśnieniem. Dzięki niemu można dowiedzieć się, dlaczego diament niepoddany obróbce, tak rzadko trafia do wyrobów jubilerskich. Cechy fizyczne diamentów wydobywanych w kopalniach nie wpływają na wysokie walory wizualne tych kamieni szlachetnych. Zyskują one na wartości i wyglądzie w wyniku obróbki szlifierskiej. To podstawowe różnice między diamentami a brylantami.
Co to jest brylant? Co jest lepsze diament czy brylant?
Osoby, które interesują się mineralogią, potrafią bezbłędnie odróżnić diament od brylantu. Diament to oszlifowany brylant i obróbka tego kamienia szlachetnego wymaga niezwykłej precyzji oraz staranności, a także dedykowanego sprzętu jubilerskiego. Warto mieć na uwadze, że wydobyty z ziemi surowy diament, w wyniku starannego oszlifowania, nie tylko zmienia swój kształt, ale również traci na wadze. Wiedza na ten temat jest kluczowa, jeśli pragnie się kupić wyrób jubilerski z tego rodzaju kamieniem szlachetnym. Szlif brylantowy jest jedną z wielu metod obróbki surowego diamentu. Ten kamień mineralny poddany oszlifowaniu uzyskuje pożądany kształt. Zdecydowanie droższe na rynku jubilerskim są brylanty. Analizując temat brylanty a diamenty, trzeba mieć świadomość, że różnica w cenie tych kamieni, powstaje w wyniku obróbki szlifierskiej diamentu. Wydobyty z ziemi diament jest naturalnie nierówny i matowy, dlatego też poddaje się go oszlifowaniu. Powstający ten sposób brylant może mieć 58 lub więcej faset umieszczonych w taki sposób, aby wspaniale odbijały one, zarówno naturalne promienie słoneczne, jak i sztuczne światło.
Prawie każdy, kto marzy o posiadaniu luksusowej biżuterii, powinien odróżniać diamenty od brylantów. Należy pamiętać o tym, że najtrwalsze kamienie świata- surowe diamenty, dopiero po obróbce jubilerskiej, przekształcają się w brylanty.
Inne posty
Pierścionek z rubinem- czy nadaje się na zaręczynowy?
Dokładne zaplanowanie dnia oświadczyn jest bardzo ważne. Przed zakupem biżuterii, którą ma być podarowana ukochanej,…
Czytaj dalej...Szlifowanie diamentów
Metodą otrzymania pięknego brylantu jest szlifowanie diamentów. To proces oparty na dużej wiedzy i doświadczeniu…
Czytaj dalej...Z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir?
Osoby poszukujące efektownej biżuterii, często zastanawiają się, z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir? Ten…
Czytaj dalej...Cullinan – fascynująca historia największego diamentu świata
Osoby zainteresowane gemmologią, często poszukują informacji na temat Cullinan-fascynująca historia największego diamentu świata. Ten wspaniały…
Czytaj dalej...