Pierścionek z rubinem – czy nadaje się na zaręczynowy?
Dokładne zaplanowanie dnia oświadczyn jest bardzo ważne. Przed zakupem biżuterii, którą ma być podarowana ukochanej, warto zastanowić się nad taką kwestią, jak pierścionek z rubinem- czy nadaje się na zaręczynowy? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule. W jego treści znaleźć możesz przydatne informacje na temat tego, czym jest rubin i dlaczego ten kamień szlachetny może być wspaniałą ozdobą biżuterii, dedykowanej zaręczynom.
Pierścionek z rubinem– czy nadaje się na zaręczynowy? Czym jest rubin?
Osoby, które rozważają zakup takiej biżuterii, jak pierścionek z rubinem, powinny jak najwięcej dowiedzieć się o tym kamieniu szlachetnym. W opinii znawców sztuki jubilerskiej, a także kolekcjonerów ekskluzywnej biżuterii, pierścionek z rubinem może być wspaniałym symbolem miłości, jaka połączyła dwoje ludzi. Ten niezwykły kamień szlachetny intryguje swoją wspaniałą barwą. W przyrodzie rubiny występują w kolorze różowym, karminowym do krwistoczerwonego. Rubin to bardzo rzadki minerał z gromady tlenków. Podobnie, jak szafir, jest on odmianą korundu.
Duże zainteresowanie takimi produktami, jak złoty pierścionek z rubinem, wynika przede wszystkim z niezwykłych właściwości tego kamienia szlachetnego. Podobnie, jak diament i szafir, minerał ten ma twardość w skali Mohsa, oszacowaną na wartość 9, co plasuje go na liście jednych z najtrwalszych i zarazem najbardziej odpornych kamieni szlachetnych na całej kuli ziemskiej. Znawcy tematu podkreślają, że do najcenniejszych okazów należą te najrzadsze, wykazujące fluorescencję. To rubiny o barwie czerwonej z delikatnym kontrastem kolorystycznym w odcieniu jasnożółtym lub kremowo-żółtym.
Barwy rubinu
Niezwykle piękny pierścionek z rubinem naturalnym zachwyca swoją barwą i blaskiem. Ten wspaniały kamień szlachetny jest pozbawiony łupliwości. Może mieć pokrój tabliczkowy, bipiramidalny, słupkowy o podstawie sześcioboku bądź też romboedryczny. Rubin ma przełam muszlowy lub zadziorowy i trygonalny układ krystalograficzny. Gratką dla każdego kolekcjonera luksusowej biżuterii jest pierścionek rubin o fantazyjnej barwie, w różnym stopniu nasycenia. Ten kamień szlachetny ma przeważnie kolor czerwony, ale niekiedy są to również różne odcienie tej barwy. Wyrób taki, jak pierścień z rubinem ma zachwycający połysk i lśnienie brylantowe.
Purpurowo-czerwony lub pomarańczowo-czerwony rubin prezentuje się wspaniale w zestawieniu z białym lub żółtym złotem o próbie 585. Warto podkreślić, że złote pierścionki z rubinem mogą śmiało konkurować z innymi wyrobami tego rodzaju. Rubin to charakterystyczny kamień szlachetny, który wyróżnia się wieloma wspaniałymi właściwościami, między innymi wyraźną luminescencją. Podwyższa to jego walory estetyczne. Nasycenie barwy rubinu jest uzależnione od domieszek w nim zawartych. Czerwona barwa powstaje na skutek działania tlenku chromu, purpurowa wanadu, zaś brunatno – czerwona, pierwiastka, którym jest żelazo. Warto wiedzieć, że naturalnie występuje także czerwony diament o barwie do złudzenia przypominającej rubin.
Rubiny pakistańskie lub tajlandzkie– czym różnią się te kamienie szlachetne?
Osoby zaznajomione ze sztuką jubilerską, często dokonują oceny jakości posiadanych rubinów poprzez badanie ich podstawowej cechy- tak zwanej inkluzji. Jednoznacznie wskazuje ona na pochodzenie tych kamieni szlachetnych. Rubiny birmańskie mają charakterystyczne, krótkie igiełki rutylu, z kolei te, pochodzące z rejonów tajlandzkich, są ich pozbawione. Pakistańskie rubiny zazwyczaj zawierają dodatek następujących pierwiastków:
- flogopitu,
- chlorytu,
- monocytu,
- spinelu,
- rutylu,
- magnetytu,
- pirytu.
Warto wspomnieć, że pierścionek z rubinami z wrostkami rutylu prezentuje się bardzo oryginalnie, ponieważ wspomniane wyżej wyrostki, wywołują zjawisko asteryzmu lub efektu kociego oka.
Stworzenie takiej biżuterii, jak pierścionki zaręczynowe rubin poprzedza proces wydobywania tych kamieni szlachetnych. Stanowią one składnik bogatych w glin skał metamorficznych bądź też minerał kontaktowy w marmurach dolomitowych i kalcytowatych. Miejscem występowania rubinów jest wspomniana wcześniej Tajlandia, szczególnie rejon Chanthaburi, pakistańska część Kaszmiru, Tanzania, Kenia, Australia, Sri Lanka czy Rakwana. Ponadto, rubiny były znajdywane również w takich miejscach jak:
Polska – na obszarze Sudetów,
Afganistan-okolice Jagdalak
Kambodża szczególnie Battambang.
Powyższe regiony świata słyną z najliczniej występujących rubinów. To właśnie tam czynne są kopalnie, stanowiące główne źródło dostaw tych kamieni szlachetnych do pracowni jubilerskich, w których powstają pierścionki zaręczynowe z rubinem, jak również inna biżuteria.
Rubin – jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie
Powszechnie uznaje się, że rubiny to najdroższe kamienie szlachetne, szeroko wykorzystywane w sztuce jubilerskiej. Prawie każda osoba zainteresowana luksusową biżuterią, przynajmniej raz w swoim życiu miała okazję podziwiać na wystawie złoty pierścionek z rubinami. Te kamienie szlachetne są szczególnie pożądane przez mistrzów jubilerstwa, ponieważ wykazują asteryzm. Do najrzadszych minerałów, z których można wykonać pierścionki z rubinem należą kryształy o barwie czerwonej z delikatnym niebieskawym odcieniem. Kolor ten określany jest tak zwaną czerwienią krwi gołębiej. Osoby posiadające pierścionek zaręczynowy z rubinem o tak nietypowej barwie, mogą mieć pewność, że jest to niezwykła biżuteria, uznawana za bardzo kosztowną.
Rubiny z efektem kociego oka czy też czerwieni krwi gołębiej nie często wystawiane są na aukcjach, organizowanych w domach jubilerskich. Biżuteria ozdobiona wyżej wymienionymi kamieniami może osiągać zawrotną cenę, przekraczającą wartość luksusowego mieszkania czy samochodu. Złoty pierścionek z rubinem naturalnym, który daje efekt tak zwanego kociego oka, może być zlicytowany na aukcji i sprzedany w cenie niewiele różniącej się od najpiękniejszych brylantów czy też diamentów o bardzo dużej masie. Z kolei rubiny o popularnie występującej barwie, wykorzystywane są także w przemyśle i technologii. Mogą one być używane w automatyce przemysłowej, urządzeń elektronicznych, zegarkach i w mechanice precyzyjnej. Ponadto, rubiny stanowią elementy narzędzi ogniotrwałych i mogą być wykorzystywane w trzpieniach współrzędnościowych maszyn pomiarowych.
Rubin w towarzystwie innych kamieni szlachetnych. Czy warto zdecydować się na pierścionek z rubinem i brylantami?
W obecnym czasie coraz więcej mistrzów sztuki jubilerskiej decyduje się na odważne zestawianie różnych kamieni szlachetnych w swoich dziełach. Pozwala to na stworzenie efektownej kompozycji, podkreślającej niezwykłe ich piękno. W obecne trendy jubilerskie wpisuje się z pewnością pierścionek z rubinem i diamentami. To wyjątkowe połączenie, wykorzystywane jest także do produkcji broszek, naszyjników, kolii, jak również klejnotów noszonych przez koronowane głowy. Niezwykle piękny pierścionek zaręczynowy z rubinem i diamentami ma konstrukcję, w której centralne miejsce zajmuje rubin. Jest on oznaczany określonym symbolem czystości/jakości, od A do AAAA. Pierścionek białe złoto z rubinem AA może mieć średni, różowawo – czerwony kolor z niewielką ilością światła przebijającą przez ten kamień szlachetny. To minerał z subtelnymi „wtrąceniami”, które nie wpływają na jego ponadczasowe piękno. Pierścionek z czerwonym rubinem i zdobieniem w postaci diamentów może mieć kształt owalny z odpowiednio dobranym szlifem.
Standardowy rozmiar rubinu, który ma docelowo znaleźć się w pierścionku zaręczynowym, ozdobionym dodatkowo diamentami, to 8,0 x 6,0 mm. Masa diamentów nie powinna przekraczać 0,006/ 0,008 ct. Warto zwrócić uwagę również na złoty pierścionek z rubinem i brylantami. To luksusowa biżuteria, którą można podarować ukochanej kobiecie z okazji dnia zaręczyn. Brylanty poddane procesowi szlifowania wspaniale współgrają z kamieniem centralnym, którym może być rubin o klasie czystości oznaczonej symbolem A lub AA. Dużą popularnością cieszy się także pierścionek z rubinem serce. Należy pamiętać, że ten kamień szlachetny powinien prezentować się bardzo efektownie, ponieważ stanowi on centralną ozdobę. Z uwagi na to, musi on mieć wagę powyżej trzech karatów.
Cena, jaką ma pierścionek z rubinem na zaręczyny. Ile kosztuje pierścionek białe złoto rubin?
Osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje złoty pierścień z rubinem, powinny mieć świadomość tego, że jest to biżuteria zaliczana do kategorii luksusowej. Oznacza to, że będzie ona kosztować znacznie więcej niż ta składająca się z kryształów Swarovskiego bądź kamieni półszlachetnych. Ogólnie przyjmuje się, że białe złoto z rubinem może być znacznie droższe niż żółte, połyskujące złoto. W pracowniach jubilerskich znaleźć można tanie pierścionki z rubinem ceny tej biżuterii wynikają z zastosowanego kruszcu w postaci żółtego połyskującego złota w próbie 585 i małego kamienia- rubinu o wadze 0.01 ct. Z kolei za pierścionek złoty z rubinami i diamentami o masie 1,09 ct należy zapłacić, co najmniej 5500 zł. Cena ta może ulec podwyższeniu, jeśli przyszły pan młody zdecyduje się na dodatkowe zdobienia w postaci większej ilości diamentów lub brylantów.
Pierścionek z rubinem cena tej biżuterii uzależniona jest także od klasy czystości kamienia szlachetnego. Im jest ona wyższa, tym droższy jest rubin w oprawie metalu szlachetnego w postaci żółtego lub białego złota. Drogi pierścionek zaręczynowy rubin, stanowiący współczesne spojrzenie na klasykę, to produkt w efektownej formie, bogato zdobiony różnymi kamieniami szlachetnymi. Może być to duży brylant 0, 29 ct, połączony dodatkowo z ametystem i różowym turmalinem. Ten nowoczesny pierścionek z rubinem i brylantami w połączeniu z innymi kamieniami szlachetnymi, stanowi nierzadko arcydzieło sztuki jubilerskiej szczególnie, gdy kamienie zostały poddane są procesowi bardzo starannego oszlifowania.
Mężczyźni, którzy planują podarować swojej wybrance złoty pierścionek z dużym rubinem, mogą mieć pewność, że taki upominek na długo pozostanie w pamięci ukochanej. Pierścionek z rubinem i brylantami może być niezwykłą biżuterią, ofiarowaną z okazji zaręczyn. Wspaniałe właściwości i niesamowite piękno, jakim wyróżnia się rubin sprawiają, że ten kamień szlachetny może z powodzeniem konkurować z najbardziej luksusowymi i rzadkimi minerałami na kuli ziemskiej – diamentem, szmaragdem lub szafirem.
Inne posty
Jaki grawer na obrączki? Pomysły i wskazówki
Obrączki ślubne to symbol miłości i wierności, który ma towarzyszyć parze przez całe życie. Wybór…
Czytaj dalej...Dlaczego i po co wykonuje się szlifowanie diamentów
Metodą otrzymania pięknego brylantu jest szlifowanie diamentów. To proces oparty na dużej wiedzy i doświadczeniu…
Czytaj dalej...Z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir?
Osoby poszukujące efektownej biżuterii, często zastanawiają się, z jakimi kamieniami szlachetnymi łączy się szafir? Ten…
Czytaj dalej...Brylanty a diamenty – jaka jest różnica?
Wiele osób poszukuje informacji, dotyczących porównania- brylanty a diamenty. Zapoznając się z treścią poniższego artykułu…
Czytaj dalej...Cullinan – fascynująca historia największego diamentu świata
Osoby zainteresowane gemmologią, często poszukują informacji na temat Cullinan - fascynująca historia największego diamentu świata.…
Czytaj dalej...