Kto kupuje obrączki ślubne – obowiązujące zwyczaje
Tradycji związanych z organizacją i ponoszeniem kosztów ślubnych jest wiele. Jednak wraz z upływem czasu, postępem cywilizacyjnym, zmianą w sposobie myślenia, zwyczaje te są zoptymalizowane i modyfikowane oraz dopasowywane do indywidualnych cech partnerów, ich postrzegania świata i wychowania. Decydując się na ślub wiele osób zastanawia się kto powinien ponosić koszty wydarzenia oraz jaki podział wydatków jest sprawiedliwy, bądź zgodny z obowiązującymi zasadami. Często młoda para mierzy się z dylematem kto kupuje obrączki. W poniższym artykule przedstawione zostaną ogólnie przyjęte wzorce postępowania oraz zmiany, które aktualnie są obserwowane.
Jaka jest symbolika obrączek ślubnych?
Przed dokonaniem wyboru idealnej biżuterii oraz odpowiedzi na pytanie kto kupuje obrączki ślubne warto znać ich znaczenie. Obrączki ślubne bowiem mają bardzo głęboką i piękną symbolikę. Jest to znak miłości, wierności oraz obietnicy bycia razem aż do śmierci. Symbolizują wiarę w nierozerwalność związku małżeńskiego. Wybór obrączek powinien być przemyślany, gdyż służyć będą one latami. Dlatego też należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby z zakresu atrakcyjności wizualnej, zastosowanego materiału oraz grubości obrączek. Warto wziąć pod uwagę, że biżuteria ta będzie noszona na co dzień, zatem powinna być wygodna i funkcjonalna.
Kto kupuje obrączki ślubne według tradycji?
Zwyczaje wskazują, iż obrączki ślubne kupuje pan młody. Jeszcze niedawno podział wydatków był bardzo prosty i klarowny. Kobieta i jej rodzina była odpowiedzialna za sfinansowanie sukni ślubnej oraz wszelkich dodatków (buty, biżuteria, welon), zaproszeń dla gości, wynajętego miejsca na przyjęcie weselne, mszy w Kościele, kamerzystę oraz fotografa. Z kolei pan młody wraz z rodziną pokrywał koszty związane z zakupem obrączek ślubnych, alkoholu oraz oprawy muzycznej, czyli orkiestry, lub zespołu w zależności od preferencji. Jednak w dobie zmieniającego się świata para młoda często chce wspólnie, ale bez pomocy rodziców sfinansować swoje wydatki ślubne i weselne.
Jakie zmiany w zakupie obrączek są obserwowane?
Coraz częściej para młoda decyduje się na równy udział w kosztach weselnych. Zmiana w zakupie obrączek ślubnych dotyczy sposobu w jaki przebiega ich wybór. Aktualnie większość par wybiera biżuterię wspólnie zgodnie z potrzebami, wymaganiami, marzeniami oraz poczuciem estetyki. Pozwala to na uniknięcie wielu problemów, między innymi wyboru nieodpowiedniego rozmiaru lub rozczarowania związanego z wyglądem obrączek. Takiemu postępowaniu sprzyja także coraz szerszy asortyment oferowanych obrączek pod względem wizualnym (klasyczne, fazowane, młotkowane, z diamentami) oraz wykorzystywanych materiałów do ich tworzenia, na przykład ze złota żółtego, białego, bądź różowego, tytanu i palladu.
Kto płaci za obrączki ślubne?
Jak już było wspomniane powyżej, wcześniejsze zasady nakazywały, iż to pan młody płaci za obrączki ślubne. Jednak aktualnie wydatek ten często jest dzielony i para pokrywa go wspólnie. Niekiedy zdarza się także, że to rodzina kupuje obrączki młodej parze. Mogą być to rodzice, rodzice chrzestni, rodzeństwo, bądź inne bliskie osoby. Wiele osób mierzy się również z dylematem w kontekście świadków. Choć są to osoby bardzo mocno zaangażowane w pomoc w przygotowaniach ślubnych, lepiej jest nie obciążać ich dodatkowo wyborem i kupnem biżuterii. W niektórych kręgach uważane jest to za nieeleganckie zachowanie. Jest to również dość ryzykowne, gdyż świadkowie mogą nie trafić w gust pary, lub wybrać niewłaściwe rozmiary. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie nieużywanej biżuterii, którą można przetopić i tym samym stworzyć własne, oryginalne i spersonalizowane obrączki. Inną kwestią jest odbiór gotowych obrączek. Zazwyczaj jest to rola przyszłego pana młodego, zatem finalnie to on płaci za obrączki ślubne przy odbiorze.
Podsumowanie – kto kupuje obrączki młodej parze?
Dylematów odnośnie spraw organizacyjnych związanych ze ślubem jest wiele. Dotyczy to także biżuterii ślubnej, włącznie z tym kto powinien kupić obrączki. Jednak wszystko uzależnione jest od konkretnej pary i tego, jakie ma wyobrażenia, tradycje i zwyczaje związane ze ślubem. Aktualnie obserwuje się trend dzielenia wszystkim wydatkami w taki sposób, by żadna ze stron nie poniosła mniejszych, bądź większych kosztów. Decyzja powinna być jednak podjęta obopólnie, zgodnie z własnymi poglądami. Czasami obrączki ślubne kupuje najbliższa rodzina w ramach prezentu ślubnego, a w innych przypadkach pierścionki tworzone są ze zbioru innej biżuterii poprzez przetopienie ich przez jubilera. To rozwiązanie ma w sobie wiele uroku, gdyż można stworzyć unikalne, spersonalizowane i jedyne w swoim rodzaju obrączki. Na uwagę zasługuje również wciąż rosnący wybór biżuterii ślubnej. Dla osób, które chcą spełnić swoje marzenia dotyczące posiadanych pierścionków kompatybilnych z gustem i stylem najlepszym rozwiązaniem jest wspólne dokonanie wyboru w celu uniknięcia niepotrzebnego rozczarowania i stresu przedślubnego.
Inne posty
Jak zmierzyć palec na pierścionek?
Najłatwiej jest dobrać rozmiar pierścionka podczas zakupów stacjonarnych. Obecnie jednak zarówno wybór, jak i ceny…
Czytaj dalej...Ile kosztuje zmniejszenie pierścionka/obrączki a ile powiększenie?
Konieczność zmniejszenia lub powiększania pierścionka czy obrączki może być podyktowana różnymi przyczynami. Najczęściej ma to…
Czytaj dalej...Naszyjnik dla mamy – wyjątkowy prezent na każdą okazję
Szukając upominku dla mamy, zawsze warto wziąć pod uwagę taki rodzaj biżuterii, jakim jest naszyjnik,…
Czytaj dalej...Bransoletka dla mamy – prezent dla mamy na dzień mamy, urodziny, imieniny i inne okazje
Relacja matki i dziecka zawsze jest relacją wyjątkową. Mama to bowiem osoba, której można powiedzieć…
Czytaj dalej...Pierścionek z dużym kamieniem – czy to przesada?
Biżuteria pełni rolę dekoracji dla stylizacji, które nosimy na co dzień i na szczególne okazje.…
Czytaj dalej...Pierścionek z turkusem – czy nadaje się na zaręczyny?
Pierścionek z naturalnym turkusem wyróżnia się przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem. Kamień ma bowiem wyjątkową,…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z rubinem – intrygujący wybór
Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. To moment, który jest dowodem, że…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z szafirem – czy sprawi, że wybranka serca powie “tak”?
Szafir jest kamieniem niezwykle pożądanym. Przyjmuje się, że wszystkie szafiry mają kolor niebieski, ze względu…
Czytaj dalej...Pierścionek z ametystem – oryginalny element biżuteryjny
Biżuteria stanowi nieodłączny element ozdobny, który zwłaszcza kobietom towarzyszy niemalże każdego dnia. Jednymi z najchętniej…
Czytaj dalej...Pierścionek z topazem – co symbolizuje i kiedy się sprawdzi?
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi są nie tylko pięknie i drogocenne, ale również wyjątkowe za sprawą…
Czytaj dalej...