Na której ręce i na którym palcu nosi się obrączkę
Obrączki symbolizują wieczną miłość małżonków, dlatego nie bez znaczenia jest to, na której dłoni i na którym palcu je nosimy. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach odpowiedź ta różni się w zależności od kraju, a niekiedy nawet od regionu, który zamieszkują małżonkowie. Szukając odpowiedzi na pytanie, na której ręce nosi się obrączkę, warto zastanowić się również, jak po ślubie nosić pierścionek zaręczynowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat!
Może Cię zainteresuje:
Na której ręce i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Na którym palcu nosi się obrączkę? Na której dłoni nosi się obrączkę?
Odpowiedź na pytanie, na którym palcu nosi się obrączkę w Polsce brzmi: na palcu serdecznym. Na której dłoni? Na prawej – podobnie jest też w wielu innych krajach, na przykład na Litwie, na Łotwie, w Ukrainie, w Grecji, w Niemczech czy w Norwegii. Obrączki mają w sobie wiele symboliki. Reprezentują uczucia małżonków i trwałość ich miłości oraz samego związki. To, na której ręce i na którym palcu są noszone, również wiąże się z symbolicznym znaczeniem tego typu biżuterii. Dawniej obrączka zakładana była na palec serdeczny lewej ręki, ponieważ wierzono, że żyła lewej ręki łączy się bezpośrednio z sercem, a to potęguje jej symbolikę. Zwyczaj ten zmienił się po powstaniu styczniowym. Po klęsce i po bohaterskiej śmierci wielu mężczyzn kobiety zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. Od tamtej pory każda para, która bierze ślub w Polsce, nosi swoje obrączki właśnie na serdecznym palcu prawej dłoni.
Dlaczego obrączkę nosi się na palcu serdecznym?
Chociaż to, na której dłoni należy nosić obrączkę może być kwestią sporną w różnych miejscach na świecie, to niezależnie od lokalizacji obrączkę zawsze nosi się na tym samym palcu – na palcu serdecznym. Wynika to z przekonania Egipcjan, że właśnie w tym palcu znajduje się ujście żyły, która ma swój początek w sercu. Żyłę tę nazywano nawet żyłą miłości. Ufano zatem, że noszenie obrączki na lewej dłoni na palcu serdecznym zapewni małżonkom długie życie pełne miłości. Warto podkreślić też, że lewa dłoń uznawana była za symbol emocji, a prawa za symbol obowiązków.
Dlaczego ważne jest prawidłowe noszenie obrączki?
Obrączki nie nosi się w portfelu ani na łańcuszku. Nie należy też nosić jej na innym palcu niż palec serdeczny. Jeśli kobieta lub mężczyzna zakłada obrączkę na lewą dłoń, może nieświadomie dawać do zrozumienia innym, że została wdowcem lub wdową. Obowiązuje bowiem tradycja, że po śmierci partnera drugi małżonek przekłada obrączkę z prawej dłoni na lewą. Z kolei po rozwodzie symbol miłości zazwyczaj znika palców rozwodników. Wiele osób decyduje się nawet na sprzedaż lub przetopienie biżuterii.
Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek?
Dlaczego nosimy obrączki? Dlaczego obrączki są okrągłe? Na te pytania można odpowiedzieć tylko po zagłębieniu się w historię starożytnego Egiptu. To właśnie Egipcjanie, którzy przykładali ogromną wagę do ceremonii zaślubin, jako pierwsi ozdobili palec każdego z małżonków biżuterią w kształcie koła. Koło jest symbolem wieczności, ponieważ nie ma końca ani początku. Jest też pełne i nieskończone – takie, jaka powinna być miłość młodej pary. Właśnie na tym tle zrodził się zwyczaj wymiany obrączek na ślubnym kobiercu. To, czy później obrączka zdobi dłoń małżonków, można odczytywać więc jako ich stosunek do złożonej przysięgi, choć współcześnie nie zawsze jest to regułą.
Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Kiedy prawa ręka zostaje zajęta przez obrączkę, wiele kobiet zastanawia się, jak nosić swój pierścionek zaręczynowy. W momencie zaręczyn pierścionek zakłada się wybrance serca również na serdeczny palec prawej dłoni. Przed ślubem należy zdecydować więc, jak nosić go wraz z obrączką. Tak naprawdę, nie obowiązują w tym przypadku żadne konkretne zasady. Kluczowa jest przede wszystkim wygoda. Panie mają przed sobą trzy rozwiązania:
- noszenie pierścionka zaręczynowego na tym samym palcu co obrączka, choć może to skutkować zarysowaniem biżuterii,
- przełożenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny lewej ręki,
- przełożenie pierścionka zaręczynowego na palec środkowy prawej dłoni, choć to może wiązać się z koniecznością powiększenia biżuterii (środkowy palec z reguły jest nieco grubszy).
Jak zmieniały się obrączki na przestrzeni lat?
Obrączki od początku przyjmowały formę okręgu, jednak nie zawsze były wykonywane z metalu. Pierwsze obrączki wykonywano z roślin i skór, z czasem – z uwagi na nietrwałość tych materiałów – zastąpiono je obrączkami z kości słoniowej. Ostatecznie biżuterię ślubną zaczęto wykonywać z metalów, ale na te z metali szlachetnych mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Pierwsze złote obrączki pojawiły się w Izraelu. Dzisiaj zwyczaj ten obowiązuje w całej Europie, poza Grecją, gdzie złote obrączki noszą tylko mężczyźni – kobiety noszą obrączki srebrne. Warto podkreślić, że choć wygląd obrączek zmieniał się na przestrzeni lat, to nigdy nie zmieniała się ich symbolika. Okrągły kształt biżuterii zawsze przedstawiał wieczną i doskonałą miłość łączącą małżonków. Kiedy obrączki zaczęto wykonywać ze złota, symbolika tej biżuterii przeniosła się także na sferę finansową. Obrączki reprezentowały też wzajemne zaufanie ekonomiczne małżonków.
Inne posty
Jak zmierzyć palec na pierścionek?
Najłatwiej jest dobrać rozmiar pierścionka podczas zakupów stacjonarnych. Obecnie jednak zarówno wybór, jak i ceny…
Czytaj dalej...Ile kosztuje zmniejszenie pierścionka/obrączki a ile powiększenie?
Konieczność zmniejszenia lub powiększania pierścionka czy obrączki może być podyktowana różnymi przyczynami. Najczęściej ma to…
Czytaj dalej...Naszyjnik dla mamy – wyjątkowy prezent na każdą okazję
Szukając upominku dla mamy, zawsze warto wziąć pod uwagę taki rodzaj biżuterii, jakim jest naszyjnik,…
Czytaj dalej...Bransoletka dla mamy – prezent dla mamy na dzień mamy, urodziny, imieniny i inne okazje
Relacja matki i dziecka zawsze jest relacją wyjątkową. Mama to bowiem osoba, której można powiedzieć…
Czytaj dalej...Pierścionek z dużym kamieniem – czy to przesada?
Biżuteria pełni rolę dekoracji dla stylizacji, które nosimy na co dzień i na szczególne okazje.…
Czytaj dalej...Pierścionek z turkusem – czy nadaje się na zaręczyny?
Pierścionek z naturalnym turkusem wyróżnia się przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem. Kamień ma bowiem wyjątkową,…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z rubinem – intrygujący wybór
Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. To moment, który jest dowodem, że…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z szafirem – czy sprawi, że wybranka serca powie “tak”?
Szafir jest kamieniem niezwykle pożądanym. Przyjmuje się, że wszystkie szafiry mają kolor niebieski, ze względu…
Czytaj dalej...Pierścionek z ametystem – oryginalny element biżuteryjny
Biżuteria stanowi nieodłączny element ozdobny, który zwłaszcza kobietom towarzyszy niemalże każdego dnia. Jednymi z najchętniej…
Czytaj dalej...Pierścionek z topazem – co symbolizuje i kiedy się sprawdzi?
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi są nie tylko pięknie i drogocenne, ale również wyjątkowe za sprawą…
Czytaj dalej...