Na której ręce i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Pierścionek zaręczynowy, czyli symbol gorącego uczucia, tradycyjnie zdobi dłoń wybranki aż do momentu zaślubin. Później nie ma już tak istotnego wydźwięku, gdyż jego miejsce zajmuje obrączka. Symbolicznie zakłada się go na prawą dłoń, a dokładnie na palec serdeczny. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych tradycji staropolskich. Prawa dłoń była, w niegdysiejszych czasach tą ważniejszą. W obecnych czasach miejsce usytuowania pierścionka zaręczynowego nie ma już jednak aż tak wielkiego znaczenia. Czy warto trzymać się tradycji? Na którą rękę pierścionek zaręczynowy wkłada się w innych krajach? Czy można dowolnie zmieniać jego pozycję na palcach? Odpowiadamy na te pytania w poniższej treści.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy według tradycji?
Pierścionek zaręczynowy ma niezwykle symboliczne znaczenie. Jest on bowiem znakiem ogromnej miłości i chęci spędzenia reszty życia we dwoje. Zaręczyny, choć dziś już traktowane nie tak oficjalnie, niegdyś miały bardzo wzniosły charakter. Wiązały się z koniecznością poproszenia o rękę wybranki w towarzystwie jej rodziców. Była to z pewnością bardzo stresująca okoliczność. Mężczyzna musiał uzyskać nie tylko jej zgodę, ale i aprobatę przyszłych teściów. Kobieta, jeśli przyjęła wyznanie miłości, pozwalała narzeczonemu na nałożenie pierścionka na prawą dłoń. Choć dziś coraz częściej odchodzi się od takich zwyczajów, to wciąż w wielu miejscach w Polsce właśnie tak odbywa się ta uroczystość. Zmieniły się także zasady dotyczące tego, która ręka jest tą właściwą.
Na który palec pierścionek zaręczynowy powinien zostać założony?
Polski zwyczaj nakazuje, że przyszła małżonka zakłada złotą biżuterię od swojego wybranka na palec serdeczny. Wiemy już, na jakim palcu i na której ręce powinien być zatem noszony: prawa ręka i palec serdeczny. Czy jednak istnieją od tej zasady pewne odstępstwa? Oczywiście, że tak. Przedstawiony sposób noszenia pierścionka dotyczy pewnego starodawnego zwyczaju. Co prawda jest on cały czas kultywowany, to jednak coraz częściej odchodzi się od jego zasad. Współcześnie nie jest żadnym wstydem noszenie podarunku na innym palcu, czy innej ręce. Przyszła panna młoda nosi go w taki sposób, aby nie przeszkadzał jej w codziennych czynnościach zawodowych i domowych. Można więc spotkać się z sytuacją, w której kobieta nosi go na lewej ręce, czy na środkowym palcu prawej ręki. Wybór tak naprawdę jest kwestią indywidualną. Jeśli nie chcemy pilnować się ścisłych zasad tradycji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć go w dowolny sposób.
Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w innych krajach?
Z pewnością część seniorów w rodzinie może nie zrozumieć tego, że tradycja noszenia pierścionków zaręczynowych nie jest na całym świecie jednolita. Nie należy się jednak tym przejmować, tylko uświadamiać najbliższych, że sprawa jego zakładania może być jak najbardziej indywidualną sprawą kobiety. Złamanie staropolskiego zwyczaju wcale nie musi być nieeleganckie. Dowodem na to są przykłady tego, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy w innych państwach świata. Przykładowo, w Grecji, Wielkiej Brytanii czy Francji pierścionek tradycyjnie nosi się na… lewej ręce. Z kolei na Węgrzech podarunek zaręczynowy zmienia swoją pozycję po ślubie. Najpierw jest na lewej dłoni, a później trafia na prawą (po ślubie). Tak naprawdę jednak nikt ściśle nie trzyma się tych zasad. Nie są one obowiązkowe, lecz typowo symboliczne.
Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nie powinien być noszony?
Jak nosić pierścionek, aby jak najlepiej się prezentował i było to wygodne? Jeśli kobieta nosi go w sposób tradycyjny, to w momencie ślubu dokłada do niego obrączkę. Może być to jednak dosyć niekomfortowe – w zależności od tego, jak duża jest to biżuteria. Wtedy jak najbardziej zasadnym jest przełożenie pierścionka na inny palec. Należy pamiętać, że do wyboru mamy w zasadzie cztery palce: środkowy i serdeczny u obu rąk. Pierścionka nie powinno się z kolei zakładać na palec mały, wskazujący czy kciuk. Nie dość, że taki wariant jest po prostu niewygodny, to w dodatku taka konfiguracja nie będzie prezentowała się najlepiej.
Podsumowanie
Pierścionek zaręczynowy to znak rychłego zbliżania się dnia ślubu. Historia wręczania biżuterii sięga starożytności. Mężczyźni obdarowywali swoje partnerki jeszcze w czasach starożytnego Egiptu. Z dużą dozą pewności można także sądzić, że działo się to także w czasach jeszcze dawniejszych. Współczesna tradycja miała swój początek w ceremonii księcia Maksymiliana z Austrii. Wręczył on swojej wybrance Marii biżuterię zdobioną diamentami. Dziś nie ma już najmniejszego problemu z wybraniem pierścionka, a także z wariantami jego noszenia.
Inne posty
Jak zmierzyć palec na pierścionek?
Najłatwiej jest dobrać rozmiar pierścionka podczas zakupów stacjonarnych. Obecnie jednak zarówno wybór, jak i ceny…
Czytaj dalej...Ile kosztuje zmniejszenie pierścionka/obrączki a ile powiększenie?
Konieczność zmniejszenia lub powiększania pierścionka czy obrączki może być podyktowana różnymi przyczynami. Najczęściej ma to…
Czytaj dalej...Naszyjnik dla mamy – wyjątkowy prezent na każdą okazję
Szukając upominku dla mamy, zawsze warto wziąć pod uwagę taki rodzaj biżuterii, jakim jest naszyjnik,…
Czytaj dalej...Bransoletka dla mamy – prezent dla mamy na dzień mamy, urodziny, imieniny i inne okazje
Relacja matki i dziecka zawsze jest relacją wyjątkową. Mama to bowiem osoba, której można powiedzieć…
Czytaj dalej...Pierścionek z dużym kamieniem – czy to przesada?
Biżuteria pełni rolę dekoracji dla stylizacji, które nosimy na co dzień i na szczególne okazje.…
Czytaj dalej...Pierścionek z turkusem – czy nadaje się na zaręczyny?
Pierścionek z naturalnym turkusem wyróżnia się przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem. Kamień ma bowiem wyjątkową,…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z rubinem – intrygujący wybór
Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. To moment, który jest dowodem, że…
Czytaj dalej...Pierścionek zaręczynowy z szafirem – czy sprawi, że wybranka serca powie “tak”?
Szafir jest kamieniem niezwykle pożądanym. Przyjmuje się, że wszystkie szafiry mają kolor niebieski, ze względu…
Czytaj dalej...Pierścionek z ametystem – oryginalny element biżuteryjny
Biżuteria stanowi nieodłączny element ozdobny, który zwłaszcza kobietom towarzyszy niemalże każdego dnia. Jednymi z najchętniej…
Czytaj dalej...Pierścionek z topazem – co symbolizuje i kiedy się sprawdzi?
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi są nie tylko pięknie i drogocenne, ale również wyjątkowe za sprawą…
Czytaj dalej...